Mi minden mozog a testemben?

Mi minden mozog a testemben?

Az ember mozgásra teremtetett. Kúszásra, mászásra, csúszásra, járásra, futásra, lógásra, szökkenésre, ugrálásra, ...Mozgásra!

Ebbe a mozgásba pedig a mozgásrendszeren túl a viscera (zsigereink/belső szerveink összefoglaló megnevezése) is beletartozik. Elengedhetetlen, hogy a belszerveink mozogjanak! 

Gondolj csak a tüdődre, mely minden légvételkor tágul, majd szűkül, vagy a gyomrodra, mely minden étkezéskor tágul, majd visszazsugorodik, vagy a bélrendszeredre, ami továbbítja a táplálékot, majd segítségével kiüríti a salakanyagot. Ugye? Ezek olyan alapvetően természetes mozgások, de mégsem gondolunk rájuk egyértelmű mozgásként. Pedig azok! Azt például tudtad, hogy a máj akár napi 800 métert is megtehet Benned? Vagy hogy a veséd a csípőhorpasz izmodon csúszkál fel-le? Szóval, ahogy a mozgásrendszerünk, a belső szerveink is állandó, folyamatos, dinamikus mozgásban érzik jól magukat. Ez nekik a természetes, fiziológiás, így működnek jól.

Mi a helyzet a termékenységünkért felelős szervekkel?

Hogyan mozog a méh?

Ahhoz, hogy a méhünk jól érezze magát, tehát jól funkcionáljon, szintén mobilnak kell lennie. Minden egyes légvételünkre - ideális esetben - a méhünk egy előrefelé forduló mozgást végez, de helyzete a ciklusunk fázisától függően is változik: feljebb a hasüreg irányába vagy lejjebb a hüvely felé.

Hogyan mozog a petefészek, petevezeték?

Tudtad, hogy az ovulációkor a petefészek egy odaforduló mozgást végez és a petevezető is mozdul a petefészek felé? Hiszen ők nincsenek összeköttetésben egymással, ezért az ovuláció pillanatában egymás irányába történő mozgásukkal segítik a megérett petesejt transzportját (tovább juttatását).

Szóval igen, belső szerveink dinamikus mozgása az egészségünket jelenti.

Hogyha ez a mozgás valami oknál fogva - például a hasüregben, kismedencében lévő adhéziók (összenövések) által - akadályozott, akkor romolhat a szervek funkciója, ami természetesen megmutatkozhat egészségi állapotunkon, termékenységünkön is.

Mivel naponta sokat ülünk, sokat állunk, keveset vagyunk fordított, csavart testhelyzetekben, így állandó nyomás van a has és kismedencén, ami még inkább elősegítheti az adhéziók kialakulását, így a szervek immobilitását (mozdulatlanságát), akár funkciójuk romlását, amit jelezhetnek mozgásszervi fájdalmakkal is: derék, csípő, térd, nyak, de akár vállfájdalommal is...

Vagy vérzészavarral, de akár még hormonális egyensúlytalanság is következménye lehet egy immobil belszervnek, ha a funkciója romlik - gondoljunk csak a máj funkciójára és az ösztrogén kivezetésre, vagy a hasnyálmirigy inzulintermelésére.

Ezekben a helyzetekben tudnak segíteni a viscerális terápia által alkalmazott manuális fogások és a mellette, egyidejűleg végzett otthoni gyakorlatok, amik segíthetik visszanyerni, majd a rendszeres gyakorlás által fenntartani a szervek fiziológiás mozgásait, ezzel az optimális működésüket. Mint FEMM-oktató és viscerális manuálterapeuta, jó szívvel ajánlom, hogy éljetek ezzel a lehetőséggel!

Szerző: Fekete Anna, FEMM-oktató,gyógytornász, a Ciklusharmónia oldal megálmodója, aki Budapesten és Miskolcon is fogadja a hozzá forduló nőket

A témáról bővebben hallhattok Minden Nőnek podcastsorozatunk 15. adásában: https://www.youtube.com/watch?v=O-Pjs00QPbg&t=894s

(Néhány hiteles, említésre érdemes forrás, ahonnan tájékozódhattok a belszervek mozgásáról és a viscerális terápiáról:

( Visceral Manipulation in Osteopathy - Eric U. Hebgen )

( Anatomy Trains - Thomas W. Myers )

( Fascia a testtartás szervrendszere - Pegán Attila )

( Gyermek születik - Lennart Nilsson )

Kapcsolódó bejegyzések

  • Endometriózis-operáció és a cikluskövetés - Amikor a legfontosabb az idő...

    Endometriózis-operáció és a cikluskövetés - Amikor a legfontosabb az idő...

    Hogyan tudja segíteni az endometriózis operáción átesett hölgyek fogantatását a cikluskövetés?Miért hasznos egy ilyen műtétet követően, hogy a nő ismerje a saját ciklusát, pontosan meghatározza a termékeny napjait? Mi is az endometriózis? - Ezekre a kérdésekre foglalja össze a rövid választ Fekete Anna gyógytornász, manuálterapeuta, FEMM oktatónk.

  • Mi várható a szülés után a ciklussal, a termékenység visszatérésével kapcsolatban? 

    Mi várható a szülés után a ciklussal, a termékenység visszatérésével kapcsolatban? 

    Lengyel Rita a Billings Ovulációs Módszer oktatójelöltje, önkéntes szoptatási segítő, blogbejegyzésében egy olyan témáról ír, mely sokakat érdekel és érint, de rendkívül kevés a hiteles, elérhető, tudományosan megalapozott információ. Blogunkból kiderül, mire számíthatnak a szoptató édesanyák a termékenységük visszatérésével kapcsolatban, mennyire akadályozza a kizárólagos szoptatás a fogamzást, illetve mikor érdemes orvoshoz fordulni, ha nem áll vissza a ciklus.

  • PCOS esetén a cikluskövetés igazi iránytű

    PCOS esetén a cikluskövetés igazi iránytű

    A PCOS rendkívül sokszínű betegség, az egyik leggyakoribb női ciklusprobléma. Sokszínű tünetekkel jelentkezik, cikluskövetéssel azonban korábban fény derülhet rá. Megfelelő életmódbeli változásokkal jelentős javulás érhető el, helyreállítható a női egészség és hormonegyensúly. Erről a fontos témáról olvashattok Dr Semjéni Marianntól, aki dietetikusként sok PCOS-ben érintett nővel dolgozik, immáron pedig Billings-oktatójelöltünkként még komplexebben igyekszik segíteni a nőket.