Podcastra hangoló 1.

Podcastra hangoló 1.

Cikluskövetés: tudás a nőgyógyászat és az endokrinológia határán

Podcast-beszélgetés Dr. Bálint Balázs szülész-nőgyógyásszal

Mai, sorozatindító adásunkban Dr. Bálint Balázs szülész-nőgyógyász lesz a vendégünk, aki a Gólyafészek Rendelő nőgyógyásza, a BIK Keresztény Családi Centrumának orvosa. Doktor úrról sokaknak a háborítatlanság, az otthonszülés a kórházban, vagy az életpártiság juthat eszébe. Azt talán kevesebben tudják, hogy nagyon elkötelezett a cikluskövetési módszerek és azok orvosi alkalmazása, a termékenységet helyreállító orvoslás mellett is. Most induló sorozatunk első adásában éppen ezért őt hívtuk meg, hogy orvosként, szülész-nőgyógyászként segítsen mélyebben, pontosabban megérteni, micsoda kincs lehet a nőknek, ha alapos és megfelelő ismeretekkel rendelkeznek termékenységük működésével kapcsolatban. Arról fogunk beszélgetni, mit jelent a cikluskövetés és mire használható, illetve orvosként miként lehet számára lényeges, érdemi információk forrása egy jól vezetett ciklustáblázat.

A beszélgetésben szó lesz az alábbi kérdésekről témákról: 

Dr. Bálint Balázs szülész-nőgyógyászként, személyes szakmai életében  hogyan figyelt fel a cikluskövetés és a termékenységtudatosság fontosságára és miért vált szívügyévé.

Cikluskövetéssel foglalkozó szakemberként gyakran tapasztaljuk, hogy sok nő és sok orvos kétségbe vonja, hogy a cikluskövetés valóban „működik”, tudományosan megalapozott és hitelt érdemlő lehetőség. Máig sok tabu és tévhit övezi ezt a témát.  Fontosnak tartjuk tisztázni, mi a valódi különbség a cikluskövetés és a naptármódszer között.

Hallgatóink közül talán sokan tudják: többféle önmegfigyelésen alapuló módszer van – orvosilag legmegalapozottabbnak a nyákmegfigyelésen alapulókat tartjuk. Doktor úrral alaposabban körüljárjuk ezt a fontos termékenységi jelet, mely máig tabusított vagy félreértelmezett, mégis hétköznapi biológiai tapasztalat minden egészséges, termékeny korú nőnél. Rengetegen kóros “folyásnak” hiszik, másoknak szavuk sincsen rá  – pedig nagyon alapvető jelzése a hormonrendszer működésének.  Adásunkban választ keresünk arra, mi a nyák és miért éppen ezt figyelik legnagyobb gondossággal a cikluskövetés modern módszerei. 

Podcast-sorozatunk címe: Minden nőnek podcast. Akik sorozatunkban mikrofonhoz ülnek, mind hiszik, hogy a cikluskövetés adta tudásra minden nőnek szüksége van. Doktor úr szakemberként is ezt vallja, megosztja az adásban tapasztalatait arról, hogyan segíthet az egészségtudatosságban, fogamzásszabályozásban vagy akár termékenységi problémák esetén, akár a cikluszavarok és egyéb (szív- és érrendszeri vagy daganatos) betegségek prevenciójában. 

Szó lesz arról is, hogy sokan talán úgy gondolják, táblázataikat a nők saját „szórakoztatásukra” vezetik,  mintha ez csupán egy hobbi lenne – miközben egy táblázat a diagnózis felállításában is segítségére lehet a hozzáértő orvosnak. Fontos szempont a táblázat megbízhatósága - akkor lesz valóban gazdag információértékű, ha képzett oktatóval tanulja, “szakszerűen”, pontosan vezeti a nő. Így pedig orvosi szempontból nagyon hasznos, mert sok betegségre utaló apróbb tünet kiolvasható belőle - felmerülhet a gyanú az inzulinrezisztenciától a PCO-ig, magas prolaktinszinttől a pajzsmirigyproblémákon át számos további, cikluszavart okozó betegségig. Bálint doktortól megtudhatjuk az adásban: bár maga a ciklustáblázat nem elegendő a diagnózis felállításához, mégis segíthet szűkíteni a szóba jöhető betegségek körét, illetve tükrözheti a terápia hatásosságát is.

Tartsanak/tartsatok velünk kéthetente szombaton 9 órakor megjelenő adásainkban.

Minden Nőnek podcast a cikluskövetésről, nem csak cikluskövetőknek. Szakértői válaszok, beszélgetések közérthetően, a női ciklusról, termékenységtudatosságról.

Az első adás meghallgatható szept.7-én 9 órától az alábbi linken:

Cikluskövetés YT: https://youtu.be/6Jx6poVVteY 

Cikluskövetés Spotify: https://podcasters.spotify.com/pod/show/minden-nonek/episodes/Cikluskvets-Tuds-a-ngygyszat-s-endokrinolgia-hatrrl-e2o1ff2

Kapcsolódó bejegyzések

  • Hogyan változik a méhnyaknyák a ciklus során, és milyen okai lehetnek a nyákmintázat eltéréseinek?

    Hogyan változik a méhnyaknyák a ciklus során, és milyen okai lehetnek a nyákmintázat eltéréseinek?

    Hogyan változik a méhnyaknyák a ciklus során, és milyen okai lehetnek a nyákmintázat eltéréseinek? Olvassátok el, honnan származik és miért jelentkezik a méhnyaknyák, illetve milyen változásokat tapasztalhatunk a ciklus során. Bemutatjuk azokat az okokat is, melyek a nyákmintázat eltérése mögött állhatnak.

  • Mit érdemes tudni az első menstruációról és az első ciklusokról?

    Mit érdemes tudni az első menstruációról és az első ciklusokról?

    Milyen az első menstruáció? MIlyenek az első ciklusok? M. dr. Dulácska Csilla oktató, mentálhigiénés szakember, a 4 évszak hercegnője program kidolgozója és az https://elsomenstruacio.hu/ oldal megalkotója erről beszél dec.14-i Minden Nőnek podcast-adásunkban, de a legfontosabb tudnivalókat érdemesnek tartottuk egy blogbejegyzésben is megírni.

  • Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    A méhnyaki nyák termelődése a női test csodálatos adottsága. Kulcsfontosságú a termékeny életszakaszban. A méhnyak nagyon finoman reagál a hormonális változásokra, a ciklus során bekövetkező ösztrogén- és progeszterontermelődésre. Emiatt közvetlen és nagyon pontos jelzőrendszere a hormonális működésünknek. Erről a máig tabunak számító témáról szeretnénk megosztani néhány hasznos, érdekes, tudományosan megalapozott információt. Megtudhatod, miért ez az elsődleges biomarker a modern cikluskövetési módszerekben, illetve miért ez adja a legtöbb információt az orvosnak, ha termékenységi problémával küzdesz, vagy cikluszavarod van. Illetve miért ez a legfontosabb mankó, ha épp várandósság elkerülésére alkalmaznál termékenységtudatos módszert. Emellett részletesen írunk arról is, milyen változások történnek a méhnyakban a ciklus során.