Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

Az ovulációs ciklus és a menstruációs ciklus tulajdonképpen szinonimák, a női ciklust jelölik. Tehát elvileg semmi különbség nincs köztük. De azért mégis van:

Nagyon nagy különségre utal a két szó mögött rejlő szemlélet!

A menstruáció a ciklus nagyon látványos eseménye, könnyen és egyértelműen észrevehető, ezért a menstruáció kezdetétől számoljuk az új ciklus kezdetét. A nőgyógyász éppen ezért az utolsó menstruáció időpontjára kérdez rá a vizsgálatokkor, a ciklus első napjának pedig az intenzív vérzés kezdetét tekintjük. Mivel ez egy egyértelmű igazodási pont, ezért nagyon gyakran menstruációs ciklusnak nevezzük a női ciklust.

Viszont fontosnak tartjuk, hogy a figyelmet az OVULÁCIÓRA, a ciklus központi eseményére irányítsuk! Ez a női szervezet egyik csúcsteljesítménye, amikor a megérett petesejt kiszabadul a petefészekből, és max. egy napig megtermékenyíthető.

Az összes hormonális tevékenység, a ciklus minden egyes kis építőeleme, a termékeny korú, egészséges nők minden kis sejtje azért dolgozik, hogy az ovuláció megtörténhessen. Éppen ezért jogosan mondhajuk: ez a legfőbb történése a ciklusunknak. Illetve ez az egészségünk mutatója is, az ötödik életjelünk - hiszen ha a nő egészséges, akkor van megfelelő ovulációja. A menstruáció csupán csak egy - kétségtelenül nagyon látványos - következménye ennek a folyamatnak: ha nincs megtermékenyítés, az előző ciklus és ovuláció hormonális történéseinek köszönhetően a felépült méhnyáklahártya leválik és vérzés formájában távozik.

Minden ciklusban csak egyetlen napon történhet ovuláció, ennek közeledtét és megtörténtét jelzi a méhnyaki nyák változása. Ma a világon mindössze a nők 3 %-a tudja beazonosítani az ovulációját. Bár ez a legfontosabb esemény a ciklusban, mégis miért van tisztában ezzel olyan kevés nő?

Ha nem a menstruációra, hanem az ovulációra összpontosítunk és a nyák változásait figyeljük, mindez segít a hormonális egészség és a termékeny napok meghatározásában. Valójában z a termékenységtudatosság! Tudom, hogy van-e ovulációm, egészséges-e a ciklusom, és meg tudom határozni a termékeny-nem termékeny napjaimat.

Sajnos sok nőnek egészen szabályosan ismétlődő vérzései vannak, ugyanakkor termékenységi problémákkal küzd. Ha nem pusztán a vérzéses napokat jegyezzük fel, hanem az ovuláció jeleit figyeljük, a méhnyaki nyák alakulását követi, akkor hamarabb fény derülhet a cikluszavarra. A jól vezetett ciklustáblázata pedig segítséget jelenthet az orvosnak a diagnózis felállításában és a cikluszavar gyógyításában, akár az egészség megőrzése a cél, akár babatervezés.

Ehhez azonban alapos és megfelelő feljegyzésekre van szükség, melyben nagy segítséget nyújthatnak oktatóink. Elérhetőségeiket és bemutatkozásaikat az alábbi listán is megtalálod - keresd őket bizalommal! https://cikluskovetes.hu/modszerek#oktatok-es-orvosok

Kapcsolódó bejegyzések

  •  A cikluskövetés az önismeret egy új dimenziója, a női önbizalom kincsesládája - Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna oktatónk

    A cikluskövetés az önismeret egy új dimenziója, a női önbizalom kincsesládája - Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna oktatónk

    Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna, Creighton és FEMM Health módszerek oktatója, megoldásfókuszú coach, aki a cikluskövetés és a coacing eszközeivel szeretné testileg-lelkileg segíteni a termékenységi nehézségekkel küzdő nőket.

  • Miért ne online anyagokból, hanem oktatóval, egyéni konzultációk során tanuld a cikluskövetést?

    Miért ne online anyagokból, hanem oktatóval, egyéni konzultációk során tanuld a cikluskövetést?

    A cikluskövetés hasznos és egyszerű, de komoly tudományos háttér áll mögötte. Miért ajánljuk, hogy ne online anyagokból, hanem oktatóval, egyéni konzultációk során tanuld a cikluskövetést? Bár a ciklusunkról, női működésünkről szóló elméleti tudás is nagyon hasznos és elengedhetetlen, de a honlapunkon csak olyan szakemberek elérhetőségét találod meg, akik egyéni kísérés során oktatnak. Hogy miért tartjuk ezt ennyire fontosnak? Összegyűjtöttünk néhány érvet!

  • Podcastra hangoló 5. - Dr. Fésüs Viktória: Háborítatlanság a nőgyógyászatban

    Podcastra hangoló 5. - Dr. Fésüs Viktória: Háborítatlanság a nőgyógyászatban

    Nov.2-i adásunk vendége Dr. Fésüs Viktória szülész-nőgyógyász, aki a FEMM orvosi továbbképzéseinek résztvevője volt, így jártas a reproduktív endokrinológiában is, valamint a Funkcionális Medicina szempontjai alapján közelít a termékenységi problémák és cikluszavarok gyógyításában. Ismeri és felismeri a cikluskövetési táblázat fontosságát, sokoldalúan és személyre szabottan törekszik kezelni a cikluszavarok hátterében meghúzódó okokat. A Budai Perinatális Központ munkatársa, szülészetben a háborítatlanság elkötelezett híve.