Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?
Miért éppen a méhnyaknyákra figyeljünk?
A méhnyaki nyák termelődése a női test csodálatos adottsága. Kulcsfontosságú a termékeny életszakaszban. A méhnyak nagyon finoman reagál a hormonális változásokra, a ciklus során bekövetkező ösztrogén- és progeszterontermelődésre. Emiatt közvetlen és nagyon pontos jelzőrendszere a hormonális működésünknek. Erről a máig tabunak számító témáról szeretnénk megosztani néhány hasznos, érdekes, tudományosan megalapozott információt.
1) Először is lássuk: miért olyan fontos a nyák a cikluskövetési módszerekben?
Abban az időszakban, amikor az ösztrogénszintünk növekszik, az ovuláció felé tart a ciklusunk, a méhnyaki nyák napról-napra változik: más érzetet kelt, és más látványt tapasztalunk. Ez az ösztrogén hatására változó, termékenységet jelző nyák elengedhetetlen a spermiumok számára, tehát szükséges a természetes fogamzáshoz. Vagyis egyszerre következménye az ovulációhoz vezető hormonváltozásoknak, és szükséges is az élet továbbadásához. Amikor viszont a progeszteron a domináns hormon, a méhnyakat az ún. nyákdugó tölti ki, mely mellett nincs nyákváltozás.
A nyák megfigyelése tehát a kulcs a termékenységünk nyomonkövetéséhez - hiszen előre jelzi az ovuláció közeledtét, megmutatja a termékeny napok kezdetét, és megfigyelésével megállapítható a PEAK, mely az ovulációra utaló testi jel. Ez egy olyan testünkbe épített "jelzőrendszer", melynek megfigyelését nem zavarja meg, hogy hány órát aludtam előző éjjel, mikor keltem fel vagy fogyasztottam-e alkoholt. A hőmérő elromolhat, a mért értéket befolyásolhatják bizonyos külső és belső tényezők, az LH teszt lehet hibás vagy bizonyos nőknél nem mutat semmit (noha egészséges a hormonális működése). Ezek csak külső eszközök.
A méhnyaki nyák nyomon követése azonban nem igényel külső eszközt, ezért bátran bízhatsz benne - ez a legbiztosabb jele a termékeny és terméketlen napok elkülönítésének.
Viszont a nyákmintázat alapos megfigyelése sosem pusztán elméleti ismeret, nem lehet könyvből-internetről megtanulni, hiszen minden nőnél egyedi tapasztalattal jár, és olykor apró különbségeknek is nagy jelentőségük van. Éppen ezért elengedhetetlennek tartjuk és nagy magabiztosságot ad, ha 3-4 hónapon keresztül képzett cikluskövetési oktató segít a rád jellemző nyákmintázat érzelmezésében, a feljegyzéseid átbeszélésében. Ehhez elengedhetetlen az egyéni konzultációk sorozata. Módszereinket és oktatóinkat megtalálod: https://cikluskovetes.hu/modszerek#oktatok-es-orvosok
2) Mi is történik tehát a ciklus során a méhnyakban?
Menstruáció idején a méhnyak nyitott, nagy mennyiségű vér távozik. A vérzéses napok után általában néhány szárazabb napot tapasztal a nő, amikor a nyákdugó van jelen a méhnyakban, és nincs még elegendő ösztrogén a termékeny nyák kiválasztásához. A nyákdugó fontos része a női immunrendszernek, nem juthatnak át rajta a kórokozók, de a spermiumok sem. Éppen ezért ha olyankor történik szexuális együttlét, amikor a nyákdugó kitölti a méhnyakat, az érkező spermiumok a hüvely enyhén savas közegében hamar elpusztulnak, mindössze náhűny óráig életképesek.
Az ovulációhoz közeledve azonban gyorsan növekszik az ösztrogén hormon szintje – a domináns tüsző kiválasztódása körül a dinamikus hormonnövekedésnek köszönhetően a méhnyak ösztrogénes nyákot kezd el termelni. Ez olyan váladék, mely napról napra változik, egyre intenzívebbé válik: egyre nedvesebb, síkosabb érzetet kelt, egyre bővebb, áttetszőbb és nyújthatóbb. Ez a néhány napig tartó, dinamikus nyákfejlődés az érő domináns tüszőre és az ovuláció közeledtére utal. Dr. Erik Odeblad svéd professzor kitartóan kutatta azt is, hogy milyen az ösztrogénes nyák, mitől alakulnak ki ezek a jellegzetes, ámde folyton változó tulajdonságok. Arra jutott, hogy az ösztrogénes nyákot különböző altípusok alkotják. Ahogyan növekszik az ösztrogénszint, ezt tükrözi a különböző altípusok változó arányú keveredése, ez adja azt a váladékot, amit a nő törléskor tapasztal, de aminek a jelenlétét érezheti is a szeméremtestnél. Ami viszont mindenképpen jellemző az ösztrogénes nyákra: napról napra változó tulajdonságok mellett, hogy akár 5 napig is élhetnek benne a spermiumok.
Ovuláció után viszont egyik napról a másikra, éles váltásban eltűnik az ösztrogénes, termékeny nyák, megszűnik a síkosság és a látványos váladék. Ez a nagyon egyértelmű változás az ovulációhoz kapcsolódó progeszteron-emelkedésnek köszönhető. Tehát nem pusztán az ébredési hőmérséklet megemelkedése mutathatja meg a progeszteron emelkedsét, ennél sokkal belsőbb és közvetlenebb jel: az ösztrogénes nyák eltűnése. Az ovulációt követő időszakban az eddigi ösztrogénes nyákot tehát a progeszteron hatására termelődő nyákdugó, vagyis a G-nyák váltja fel ismét, mely a kutatásokra alapozott tudásunk szerint 3 nap alatt teljesen kitölti a méhnyakat.
A méhnyaki nyák tehát csodálatos női „szupererő”, mely előre jelzi az ovuláció közeledtét, intenzív változását pontosan megfigyelve következtethetünk az ovulációs mechanizmus egészséges vagy problémás voltára, így a termékenységi nehézségek esetén is fontos támpontot ad az orvosnak. A nyák markáns megváltozása vagy eltűnése pedig rámutat az ovuláció valószínűsíthető megtörténtére. Ennek megfigyeléséhez nincs szükség belső vizsgálatra, sem különböző orvostechnikai eszközökre. Csak odafigyelésre és pontos ismeretekre :)
A termékenységtudatosság és a cikluskövetés pedig az a „szuperképesség”, amivel egyelőre a világ összes nőjének mindössze 3 %-a rendelkezik (RHRI adatai alapján). Ha szeretnél te is közéjük tartozni, keresd meg oktatóinkat és vágj bele a cikluskövetés elsajátításába! Ne feledd, gyakorlatban alkalmazható tudást, igazán hatékonyan működő módszert csak egyéni oktatások során lehet megtanulni, hiszen a cikluskövetés erre lett kidolgozva. Érdemes rászánni az időt, energiát, pénzt – így életre szóló tudást, magabiztosságot kaphatsz!