Amit a menstruációról tudni érdemes

Amit a menstruációról tudni érdemes

Néhány gondolat a menstruációról

A menstruáció fontos eseménye a ciklusunknak - az első igazi vérzéses naptól kezdődnek az új ciklus napjai. Egyértelmű és fontos jel arról, hogy hormonális történések zajlanak a testünkben - azonban ne feledjük, a vérzéses napok feljegyzése, naptárban/applikációban rögzítése önmagában még nem ad pontos képet a termékenységről, női egészségről (a cikk végén erről még olvashatsz!). A vérzésünk mindig az elmúlt ciklusról beszél, tehát a MÚLT történéseiről: mennyisége és minősége támponokat adhat arról, hogy lehetett-e elegendő ösztrogén a méhnyálkahártya megvastagodásához, megfelelő fenntartásához, átalakulhatott-e a progeszteron hatására a méhnyálkahártya...ezért nem haszontalan a vérzéses napjainkat feljegyezni, de sose felejtsük el, hogy ez az előző ciklusról fog mesélni nekünk. A jelenben zajló hormonális változásokat a méhnyaki nyák megfigyelése adhatja meg!

Milyen az egészséges menstruáció?

A FEMM Health kritériumrendszere szerint az egészséges menstruációs vérzés is egyéni jellemzőket mutathat: 3-7 nap hosszúságú, melyben legalább egy olyan nap legyen, amikor a nő legalább mérsékelt vagy heves vérzést tapasztal (legalább 3-4 óránként betétet kell cserélnie, vagy közel megtelik egy kehely aznap). A vérzés normális mennyisége egy vérzés (nem naponta!) alatt összesen 40-80 ml közötti (egy eü.betét kb 5 ml-t bír). A ciklusaink egészséges tartománya 24-36 nap közötti. Ha rendszeresen 24 napnál gyakrabban vagy 36 napnál ritkábban jelentkeznek a vérzéseid, esetleg nagyon ingadozóak a ciklushosszok, ne hagyd annyiban!

Az egészséges vérzésnek van "íve": erősen indul és egyre alábbhagy, vagy megjön a vérzés, erősödik, majd enyhül.

Első ciklusnapnak azt a napot tekintjük, amikor először tapasztalunk egyértelmű vérzést, amikor már betétre van szükségünk - ha a vérzés alőtt esetleg pecsételést tapasztalsz, az még az előző ciklusod luteális fázisához tartozik. (Ennek a cikluseleji laborvizsgálatoknál lehet jelentősége, hiszen azt a rendes vérzés kezdetétől számított 3-5. napok között kell végezni.)

Mik lehetnek elgondolkodtató tünetek?

-Ha a vérzés 3 napnál rövidebb, vagy 7 napnál elhúzódóbb.

-Ha egy-egy napnál hosszabb a pecsételés az elején és/vagy a végén.

-Ha a vérzés nagyon enyhe; vagy ha nagyon heves: 2 óránál gyakrabban kell betétet cserélni, és a nő attól tart, át fog ázni.

-Ha erős görcsölés kíséri a vérzést, mely egy gyógyszer mellett is jelentősen korlátoz a mindennapi teendőkben. Esetleg hányást, hányingert, hasmenést is tapasztal a nő. (Ez nem normális, akkor sem, ha a családban mások is így szenvedtek a menstruációtól! Érdemes endometriózis-specialistától tanácsot kérni. )

-Ha körömyninél nagyobb darabok vannak benne rendszeresen, esetleg barnás.

-Ha nagyon rendszertelenül jelentkeznek a vérzések, kiszámíthatatlan időközönként, 24 napnál gyakrabban vagy 36 napnál ritkábban.

Ilyen esetekben érdemes egy cikluskövetési oktatóval átbeszélni, hogy az általad tapasztaltak még beleférnek-e a normálisnak mondható vérzésbe, vagy érdemes hormonális kivizsgálást kérni.

Gyakori TÉVHIT: "Ha rendszeresen vérzek, minden rendben van a ciklusommal!"

A menstruáció a ciklus fontos történése - de ne felejtsük, nem ez a legfontosabb! Sok nő gondolja, hogy ha rendszeres vérzéseket tapasztal, akkor minden rendben van a hormonjaival, az egészségével, a termékenységével. Ez azonban tévedés! Onnan tudhatom, hogy egészséges a ciklusom, rendben van a termékenységem, ha megfelelő ovulációs mintázatot tapasztalok (amit a dinamikusan fejlődő nyák mutat meg!), és elegendő hosszúságú a luteális fázisom. Ne feledd, az ovuláció az egészség jele, nem pedig a rendszeres vérzés! ("Ovulation is a sign of health!")

Kapcsolódó bejegyzések

  • Mi minden mozog a testemben?

    Mi minden mozog a testemben?

    Keveset beszélünk róla, de bizony a belszerveink is mozognak - igaz ez a méhre és a petefészkekre, petevezetékekre is! Ha ezek a szervek nem mobilisak, az akár a működésükre is kihathat, mely hormonális problémákkal is kapcsolatba hozható. Fekete Anna FEMM oktató, gyógytornász, viscerális manuálterapeuta szakemberünk rövid cikke egy kevéssé ismert témában.

  • Nőnap2025

    Nőnap2025

    Nőnap kiváló alkalom, hogy beszéljünk a ciklusról, női egészségről és termékenységtudatosság fontosságáról. Ismét készülünk online CIKLUSKVÍZZEL, online és személyes előadásokkal, tanácskérési lehetőségekkel. Fókuszban idén a cikluszavar, az endometriózis, valamint a termékenységi problémák gyógyítása áll majd. Az előadások ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. Részletek, linkek a bejegyzésben.

  • Termékenységet helyreállító orvoslás - lehetőség a gyermekáldásra

    Termékenységet helyreállító orvoslás - lehetőség a gyermekáldásra

    Mi az RRM orvoslás? Hová fordulhat egy érintett pár a meddőségi problémák termékenységet helyreállító (RRM szemléletű) gyógyítása érdekében, ha természetes fogamzás révén szeretnének szülővé válni? Itthon erre jelenleg 3 alternatíva van, blogbejegyzésünkben ezeket járjuk körül.