Hogyan változik a méhnyaknyák a ciklus során, és milyen okai lehetnek a nyákmintázat eltéréseinek?
Hogyan változik a méhnyaknyák a ciklus során, és milyen okai lehetnek a nyákmintázat eltéréseinek? Olvassátok el, honnan származik és miért jelentkezik a méhnyaknyák, illetve milyen változásokat tapasztalhatunk a ciklus során. Bemutatjuk azokat az okokat is, melyek a nyákmintázat eltérése mögött állhatnak.
A méhnyak a méhet a hüvellyel összekötő, kb 2,5 cm nagyságú kis szerv, egy olyan kis "csatorna", melyben mirigyek, ún. nyáktermelő kripták találatóak. Ezek a nyáktermelő mirigyek nagyon finoman reagálnak a hormonális változásra, így jó visszajelzést adnak az össztrogén és progeszteron hormonok hullámzásáról. Érthető tehát, hogy a mondern cikluskövetési módszerek alapja a nyákmegfigyelés, hiszen így pontosan követhetjük a női működésünket, egészségünket. Ezért a cikluskövetés, ha a nő megfelelő figyelmet fordít a nyák változásának nyomon követésére, kiválóan alkalmas a hormonális eltérések felfedezésére, cikluszavarok felismerésére. Ha a nyák változik, tudhatjuk, hogy a hormonszintekben is változás állt be.
Milyen változást mutat a nyák a női ciklus folyamán?
Ovulációhoz közeledve, az emelkedő ösztrogén hatására a méhnyak termékeny nyákot termel, mely a hormonszintek függvényében napról napra tapasztalható, megfigyelhető változást mutat: egyre bővebb, áttetszőbb, síkosabb. A peteérés során a növekvő tüsző egyre több ösztrogént termel, ennek köszönhetpen a nyák egyre termékenyebb jegyeket mutat az ovuláció közeledtével. Egy egészséges ciklusban 4-7 napig tapasztalható a folyamatosan változó, egyre intenzívebbé váló nyáktünet.
Amint az ovuláció bekövetkezik és a progeszteron lesz a domináns hormon , az ösztrogénes nyákot felváltja a nyákdugó (G-nyák), mely a női immunrendszer része, biológiai gátat képezve védi a termékenységért felelős szerveket a felszálló fertőzéstől, ugyanakkor a spermiumok sem tudnak átjutni rajta. Ilyenkor a nők azt tapasztalják, hogy egyik napról a másikra megszűnik a síkos, ösztrogénes nyák, helyette szárazságot éreznek vagy minimális, nem változó váladékot tapasztalnak. A méhnyaki nyák tehát a hormonszinteknek köszönhetően változik a ciklus során. Ezért a cikluskövetési módszerek alapja a nyákmegfigyelés, hiszen így pontosan követhetjük a női működésünket, egészségünket.
A méhnyaki nyák megfigyelése tehát nagyon sok információt adhat hormonális egészségünkről, termékenységünkről. Mire utalhat, ha nem egyértelmű a termékeny nyák változása? Mi okozhatja, ha nagyon elhúzódóan "fejlődik" a nyák, vagy ha túl rövid ideig tapasztalható, esetleg egyáltalán nincs jelen a ciklusban?
Ennek több oka lehet...Utalhat:
1) Életkori sajátosságokra - ahogy telnek az évek, csökken a termékenység, ennek megfelelően változnak a hormonjaink is a menopauzához közeledve. Ezt mindenki tudja. Azt már ritkábban tudatosítjuk, hogy a méhnyak is öregszik, egyre kevésbé reagál az ösztrogénhatásra, így természetes, hogy az idő előrehaladtával kevésbé intenzív a nyáktünet, több a száraz nap a ciklusokban.
2) Dehidratáltságra - banális oknak tűnik, de sokan csak azért tapasztalnak szárazabb ciklusokat, mert nem ittak eleget, a méhnyaki nyákhoz pedig elengedhetetlen megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása! Ezen elég könnyű segíteni, nem igaz?
3)A méhnyak elváltozására is utalhat - ha a nyáktermelő kripták nem vagy nem jól működnek, ami akár sérülés, akár daganatos elváltozás következtében is történhet. Ezeket nőgyógyász orvos tudja megfelelő vizsgálatokkal kizárni. Kevesen tudják, de a méhnyakrák már nagyon korai stádiumban megmutatkozik a nyák szokatlan, megváltozó mintázatában. A ciklusát követő, nyákmintázatát jól ismerő nő képes korán felismerni ezt a szokatlan mintázatot.
4) Leggyakoribb ok, ami miatt szokatlan nyákmintázatot tapasztalhat a nő: hormonális zavar. Ha az ösztrogén- és progeszteron hormonok egyensúlya megborul, az tükröződik a szokatlan nyákmintázatban is. Fontos ennek kiváltó okát megkeresni, azt kezelni (gyógyszerrel, beavatkozással, életmódbeli változtatásokkal), és a hormonális egyensúly visszaállásával a ciklusmintázat is rendeződni fog.
A nyák eltéréseihez fontos a cikluskövetés alapos elsajátítása egyéni konzultációk során, a személyes nyákmintázat megismerése, mely csak képzett oktatóval történhet, mivel a nyákmintázat sokkal egyénibb eltéréseket mutat, mint például a hőmérsékleti görbe. Oktatóink képzésük során részletesen megismerkednek az egészséges és problémára utaló ciklusmintázatok megkülönböztetésével, kérdés esetén bátran kereshetőek. Elérhetőségeik: https://cikluskovetes.hu/modszerek#oktatok-es-orvosok