Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

Intő jelek a ciklusban – Dr. Kállay Csilla a FEMM Health módszerről

2024.nov. 30-i adásunkban Dr. Kállay Csilla FEMM-orvosunkkal, oktatónkkal beszélgetünk a FEMM módszerről, a cikluszavarok korai jeleiről, a termékenységi problémák prevenciójáról és a kamaszkori intő tünetekről, megfelelő kezelési lehetőségekről.

FEMM egy sokatmondó rövidítés, az angol Fertility Education and Medical Management megfogalmazásból fakad, melynek jelentése: Termékenység oktatása és orvosi kezelése. Fontos a FEMM Helath módszeren az oktatók tevékenysége, akik a termékenységgel kapcsolatos széleskörű és aktuális termékenységi ismereteket adják át, melyek egyrészt nagy elméleti tudást biztosítanak a hormonrendszer működéséről, másrészt a ciklustáblázatok részletes átbeszélése révén gyakorlatban is alkalmazhatóvá teszik ezt a tudást. A FEMM másik fontos célja: olyan orvosok kiképzése, akik a legaktuálisabb szakmai protokollok alapján kezelik a cikluszavarral vagy meddőséggel küzdő nőket, párokat.

Dr. Kállay Csilla egyszerre orvosunk és oktatónk -  háziorvosként és iskolaorvosként, emellett jelenleg belgyógyászat szakvizsgára készülő szakemberként segíti a cikluszavarral és termékenységi problémákkal küzdő nőket. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola reproduktív-egészségfejlesztő és meddőségi szaktanácsadó képzését is elvégezte. Iskolaorvosi tapasztalatai hatására is, különösen szívügyének tekinti a prevenciót, a ciklussal kapcsolatos evidence based, hiteles ismeretek átadását, melyekkel számos egészségügyi problémára hamar fény derülhet, vagy akár meg is előzhető. Aktív FEMM-oktató, több FEMM-orvosképzési modult is végzett, jelenleg  a magyarországi FEMM-oktatóképzés egyik felelőse, leendő oktatók kiképzője.

Adásunkból bővebben megismerhetik az alábbi témákat a FEMM álláspontjának fényében:

Dr. Kállay Csilla kiemelkedően fontos szemléletbeli kérdésnek tartja: a FEMM szerint az ovuláció az egészség jele! Ha így tekintenénk rá, ciklusunk megfigyelése nem csak a gyermekvállalással kapcsolatban lenne fontos, hanem az egészségtudatosság része lehetne.

Orvosunk röviden ismerteti, miért kulcsfontosságú a ciklus és az életmód kapcsolata – hogyan befolyásolhatja jó irányba a hormonrendszerünk működését a táplálkozás, a mozgás, a stressz? Illetve mire érdemes figyelni a negatív hatások elkerülése érdekében? Hogy csak egy fontos tippet emeljünk ki – nem elég arra törekedni, hogy mozogjunk – még többet adhat a jó testi folyamatokhoz, ha olyan mozgásformát választunk, amit örömmel végzünk.

Kállay doktornő részletesen beszél arról, milyen cikluseltérések utalhatnak hormonális problémákra, melyek azok az intő jelek, amiket fontos komolyan venni. Nem pusztán a vérzésről lesz szó, de nyákmintázat mellett olyan fizikai tünetek is szóba kerülnek, mint például a testsúly-változások, a PMS tünetek, a hajhullás vagy a pattanásosodás. Ezekre a személyre szabott oki orvoslás, az egészséges ovulációs ciklusok helyreállítása lehet(ne) a megoldás, ezzel elősegíthető lenne az egészségmegőrzés, a jóllét és a termékenységi problémák is.

Szó lesz arról is, mi fér bele a kamaszkori alakuló ciklusok egészséges változataiba, és miért hatalmas probléma, ha a tizenévesek cikluszavarra fogamzásgátló tablettát kapnak. 1 apró spoiler: negatívan befolyásolja az agyi érési folymatokat is. Ezek az idői ablak bezárultával már nem fognak megtörténni későbbi életkorban. Érdemes erről bővebben is meghallgatni a doktornő gondolatait. De amit sose felejtsünk: a megfelelő hormonális fluktuáció az egészséges női léthez elengedhetetlen!

Tartsanak/tartsatok velünk kéthetente szombaton 9 órakor megjelenő adásainkban.

Minden Nőnek podcast a cikluskövetésről, nem csak cikluskövetőknek. Szakértői válaszok, beszélgetések közérthetően, a női ciklusról, termékenységtudatosságról.

** 

Az adás meghallgatható nov.30-án  9:00-tól az alábbi linken:

Spotify: https://open.spotify.com/show/7zAkDHz5i02ITEd8TbjZd5?si=e6e5a16dcdbd4f69

Kapcsolódó bejegyzések

  • Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    A méhnyaki nyák termelődése a női test csodálatos adottsága. Kulcsfontosságú a termékeny életszakaszban. A méhnyak nagyon finoman reagál a hormonális változásokra, a ciklus során bekövetkező ösztrogén- és progeszterontermelődésre. Emiatt közvetlen és nagyon pontos jelzőrendszere a hormonális működésünknek. Erről a máig tabunak számító témáról szeretnénk megosztani néhány hasznos, érdekes, tudományosan megalapozott információt. Megtudhatod, miért ez az elsődleges biomarker a modern cikluskövetési módszerekben, illetve miért ez adja a legtöbb információt az orvosnak, ha termékenységi problémával küzdesz, vagy cikluszavarod van. Illetve miért ez a legfontosabb mankó, ha épp várandósság elkerülésére alkalmaznál termékenységtudatos módszert. Emellett részletesen írunk arról is, milyen változások történnek a méhnyakban a ciklus során.

  • Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

    Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

    Az ovulációs ciklus és a menstruációs ciklus tulajdonképpen szinonimák, a női ciklust jelölik. Mi mégis szívesebben használjuk az ovulációs ciklus kifejezést. Hogy miért? Eláruljuk!

  •  A cikluskövetés az önismeret egy új dimenziója, a női önbizalom kincsesládája - Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna oktatónk

    A cikluskövetés az önismeret egy új dimenziója, a női önbizalom kincsesládája - Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna oktatónk

    Bemutatkozik Zám-Dorgai Marianna, Creighton és FEMM Health módszerek oktatója, megoldásfókuszú coach, aki a cikluskövetés és a coacing eszközeivel szeretné testileg-lelkileg segíteni a termékenységi nehézségekkel küzdő nőket.