Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

Intő jelek a ciklusban – Dr. Kállay Csilla a FEMM Health módszerről

2024.nov. 30-i adásunkban Dr. Kállay Csilla FEMM-orvosunkkal, oktatónkkal beszélgetünk a FEMM módszerről, a cikluszavarok korai jeleiről, a termékenységi problémák prevenciójáról és a kamaszkori intő tünetekről, megfelelő kezelési lehetőségekről.

FEMM egy sokatmondó rövidítés, az angol Fertility Education and Medical Management megfogalmazásból fakad, melynek jelentése: Termékenység oktatása és orvosi kezelése. Fontos a FEMM Helath módszeren az oktatók tevékenysége, akik a termékenységgel kapcsolatos széleskörű és aktuális termékenységi ismereteket adják át, melyek egyrészt nagy elméleti tudást biztosítanak a hormonrendszer működéséről, másrészt a ciklustáblázatok részletes átbeszélése révén gyakorlatban is alkalmazhatóvá teszik ezt a tudást. A FEMM másik fontos célja: olyan orvosok kiképzése, akik a legaktuálisabb szakmai protokollok alapján kezelik a cikluszavarral vagy meddőséggel küzdő nőket, párokat.

Dr. Kállay Csilla egyszerre orvosunk és oktatónk -  háziorvosként és iskolaorvosként, emellett jelenleg belgyógyászat szakvizsgára készülő szakemberként segíti a cikluszavarral és termékenységi problémákkal küzdő nőket. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola reproduktív-egészségfejlesztő és meddőségi szaktanácsadó képzését is elvégezte. Iskolaorvosi tapasztalatai hatására is, különösen szívügyének tekinti a prevenciót, a ciklussal kapcsolatos evidence based, hiteles ismeretek átadását, melyekkel számos egészségügyi problémára hamar fény derülhet, vagy akár meg is előzhető. Aktív FEMM-oktató, több FEMM-orvosképzési modult is végzett, jelenleg  a magyarországi FEMM-oktatóképzés egyik felelőse, leendő oktatók kiképzője.

Adásunkból bővebben megismerhetik az alábbi témákat a FEMM álláspontjának fényében:

Dr. Kállay Csilla kiemelkedően fontos szemléletbeli kérdésnek tartja: a FEMM szerint az ovuláció az egészség jele! Ha így tekintenénk rá, ciklusunk megfigyelése nem csak a gyermekvállalással kapcsolatban lenne fontos, hanem az egészségtudatosság része lehetne.

Orvosunk röviden ismerteti, miért kulcsfontosságú a ciklus és az életmód kapcsolata – hogyan befolyásolhatja jó irányba a hormonrendszerünk működését a táplálkozás, a mozgás, a stressz? Illetve mire érdemes figyelni a negatív hatások elkerülése érdekében? Hogy csak egy fontos tippet emeljünk ki – nem elég arra törekedni, hogy mozogjunk – még többet adhat a jó testi folyamatokhoz, ha olyan mozgásformát választunk, amit örömmel végzünk.

Kállay doktornő részletesen beszél arról, milyen cikluseltérések utalhatnak hormonális problémákra, melyek azok az intő jelek, amiket fontos komolyan venni. Nem pusztán a vérzésről lesz szó, de nyákmintázat mellett olyan fizikai tünetek is szóba kerülnek, mint például a testsúly-változások, a PMS tünetek, a hajhullás vagy a pattanásosodás. Ezekre a személyre szabott oki orvoslás, az egészséges ovulációs ciklusok helyreállítása lehet(ne) a megoldás, ezzel elősegíthető lenne az egészségmegőrzés, a jóllét és a termékenységi problémák is.

Szó lesz arról is, mi fér bele a kamaszkori alakuló ciklusok egészséges változataiba, és miért hatalmas probléma, ha a tizenévesek cikluszavarra fogamzásgátló tablettát kapnak. 1 apró spoiler: negatívan befolyásolja az agyi érési folymatokat is. Ezek az idői ablak bezárultával már nem fognak megtörténni későbbi életkorban. Érdemes erről bővebben is meghallgatni a doktornő gondolatait. De amit sose felejtsünk: a megfelelő hormonális fluktuáció az egészséges női léthez elengedhetetlen!

Tartsanak/tartsatok velünk kéthetente szombaton 9 órakor megjelenő adásainkban.

Minden Nőnek podcast a cikluskövetésről, nem csak cikluskövetőknek. Szakértői válaszok, beszélgetések közérthetően, a női ciklusról, termékenységtudatosságról.

** 

Az adás meghallgatható nov.30-án  9:00-tól az alábbi linken:

Spotify: https://open.spotify.com/show/7zAkDHz5i02ITEd8TbjZd5?si=e6e5a16dcdbd4f69

Kapcsolódó bejegyzések

  • Nőnap2025

    Nőnap2025

    Nőnap kiváló alkalom, hogy beszéljünk a ciklusról, női egészségről és termékenységtudatosság fontosságáról. Ismét készülünk online CIKLUSKVÍZZEL, online és személyes előadásokkal, tanácskérési lehetőségekkel. Fókuszban idén a cikluszavar, az endometriózis, valamint a termékenységi problémák gyógyítása áll majd. Az előadások ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. Részletek, linkek a bejegyzésben.

  • Termékenységet helyreállító orvoslás - lehetőség a gyermekáldásra

    Termékenységet helyreállító orvoslás - lehetőség a gyermekáldásra

    Mi az RRM orvoslás? Hová fordulhat egy érintett pár a meddőségi problémák termékenységet helyreállító (RRM szemléletű) gyógyítása érdekében, ha természetes fogamzás révén szeretnének szülővé válni? Itthon erre jelenleg 3 alternatíva van, blogbejegyzésünkben ezeket járjuk körül.

  • Alvászavar és termékenységi problémák?

    Alvászavar és termékenységi problémák?

    Az köztudott, hogy a megfelelő hormonegyensúlyhoz elengedhetetlen az elegendő mennyiségű alvás. Gondoltátok volna, hogy az alvászavarok termékenységi problémákkal is együttjárhatnak? PCOS esetén például rendkívül gyakoriak, de más hormonálzavar esetén is megjelenhetnek. Miért? Hogyan függ össze az elvászavar és a gyermekáldás neheítettsége? Olvassátok el Kiss Verus Billings-oktató, a Császárvonal alapítójának rövid írását a témában.