Mit érdemes tudni az első menstruációról és az első ciklusokról?

Mit érdemes tudni az első menstruációról és az első ciklusokról?

Milyen a "jó" ciklus kamaszkorban? Milyen változatosság egészséges?

Az első vérzés 8-16 éves korban jelentkezik manapság. Menarche-nak is nevezzük, gyakran barnás színű, krémszerű váladékot láthat a lány, mielőtt piros vérrel „találkozik”, ez pedig teljesen természetes. Az első 1-2 évben nagyobb rendszertelenségre számíthatunk , első 1-2-3 ciklus nagy változatosságot mutathat. Bár az első vérzés megérkezett, a ciklus és a hormonális folyamatok erősen alakulóban vannak. Normálisnak tekinthető a 21-45 napos ciklushossz, de egy-egy vérzés kimaradása sem ritka. Ilyenkor a rendszeres, termékeny ciklusok felé kell mutatniuk a hormonális folyamatoknak – ezek megfigyelésében nagyobb magabiztosságot adhat a cikluskövetés, így jobban érthetjük, mi zajlik éppen a testünkben.

Nem egészséges a 7 napnál hosszabban elhúzódó, nagyon erős vagy nagyon enyhe vérzés. Fontos komolyan venni, ha a vérzés jelentős görcsöléssel jár, a fiatal lányt hétköznapi tevékenységében korlátozza (pl. nem tud miatta elmenni az iskolába), ha hányás vagy hasmenés is kíséri a fájdalmat. Intő jel az is, ha nagyon darabos a vérzés.

Ha a menarche-tól számított 2 év után sem rendszereződnek a ciklusok 24-36 nap hosszúságúra, ha komoly eltérések vannak, ha szokatlan eltéréseket és mintázatot tapasztal, vagy ha a lány 16 éves koráig nem jelentkezik az első vérzés, nagyon fontos mielőbb orvoshoz fordulni.

Mivel a ciklus eltérései mögött gyakran hormonális okok is állnak, elengedhetetlen lehet a nőgyógyászati vizsgálat mellett endokrinológussal is konzultálni, aki a ciklus során levett vérvételi laborokból tud következtetni a hormonális állapotra, a ciklusproblémák mögött álló okokra. Fontos tudni, hogy ezek a hormonális eltérések nem szoktak maguktól meggyógyulni, elengedhetetlen szakorvos segítségét kérni és minél átfogóbban rátekinteni a tünetekre. A fogamzásgátló tabletta nem gyógyítja meg ezeket a problémákat, csupán leállítja az alakulóban lévő hormonrendszert, ezért a szedés megkezdése után a fiatal lány hamar tünetmentes lesz, ám valójában nem gyógyult meg - a probléma igazi okával újra szembesülnie kell, amint leteszi a hormonális fogamzásgátlót. Emellett a tabletta komoly negatív hatással van az érésben lévő idegrendszer kialakulására is, az anyagcserefolyamatokra és a hormonháztartásra. RRM (reproduktive restorative medicine = termékenységet helyrellító orvoslás) szemléletű orvosaink meggyőződése, hogy ciklusproblémák esetében személyre szabott oki terápiára van szükség, mely alapos kivizsgáláson alapulva gyakran egyénileg beállított gyógyszeres kezelést és életmódbeli változtatásokat is igényel. Ez segíheti a fiatal lány, nő jól-létét, egészségét és a termékenység megőrzését is, hiszen a cikluszavarok fontos jelei vagy előjelei lehetnek a későbbi meddőségi problémáknak.Vegyük tehát komolyan a kamaszkori cikluszavarokat is, ha azok 2 év alatt nem rendeződnek.

Dec.14-i Minden Nőnek podcast-adásunkban M. dr. Dulácska Csilla FEMM- és Sensiplan-oktatóval alaposabban körbejárjuk azt a keveset tárgyalt, de fontos „szürke zónát”, a kamaszkori ciklus-kérdéseket. Beszélgetünk Csilla frissen megjelent könyvéről is: Hogyan készítsd fel lányodat az első menstruációra?, hiszen szakemberünk immár 15 éve sokrétűen támogatja a lányos édesanyákat: bloggal, kiskamasz foglalkozásokkal és anya-lánya workshopokkal, videós anyagokkal. Minderről a tevékenységről az https://elsomenstruacio.hu/ oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Az adás dec.14-én 9:00-tól meghallgatható a cikluskövetés YouTube és Spotify csatornáin:

https://youtu.be/FxQg9nGTZI0 és https://open.spotify.com/episode/46ZvfFWpoGWorbUo2QVS2h

Orvosaink és oktatóink is örömmel segítenek cikluszavar gyanúja esetén, hogy mikor érdems kivizsgálásokba belevágni, hol kaphatsz valódi segítséget. Keress minket bizalommal: https://cikluskovetes.hu/modszerek#oktatok-es-orvosok

Kapcsolódó bejegyzések

  • Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    Miért épp a méhnyaki nyákot figyeljük?

    A méhnyaki nyák termelődése a női test csodálatos adottsága. Kulcsfontosságú a termékeny életszakaszban. A méhnyak nagyon finoman reagál a hormonális változásokra, a ciklus során bekövetkező ösztrogén- és progeszterontermelődésre. Emiatt közvetlen és nagyon pontos jelzőrendszere a hormonális működésünknek. Erről a máig tabunak számító témáról szeretnénk megosztani néhány hasznos, érdekes, tudományosan megalapozott információt. Megtudhatod, miért ez az elsődleges biomarker a modern cikluskövetési módszerekben, illetve miért ez adja a legtöbb információt az orvosnak, ha termékenységi problémával küzdesz, vagy cikluszavarod van. Illetve miért ez a legfontosabb mankó, ha épp várandósság elkerülésére alkalmaznál termékenységtudatos módszert. Emellett részletesen írunk arról is, milyen változások történnek a méhnyakban a ciklus során.

  • Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

    Podcastra hangoló 6: Intő jelek a ciklusban - Dr Kállay Csilla a FEMM Helath módszerről

    2024.nov. 30-i adásunkban Dr. Kállay Csilla FEMM-orvosunkkal, oktatónkkal beszélgetünk a FEMM módszerről, a cikluszavarok korai jeleiről, a termékenységi problémák prevenciójáról és a kamaszkori intő tünetekről, megfelelő kezelési lehetőségekről.

  • Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

    Ovulációs ciklus vagy menstruációs ciklus? Mi a különbség?

    Az ovulációs ciklus és a menstruációs ciklus tulajdonképpen szinonimák, a női ciklust jelölik. Mi mégis szívesebben használjuk az ovulációs ciklus kifejezést. Hogy miért? Eláruljuk!